ОСНОВНАЯ ПРОГРАММА ФЕСТИВАЛЯ

3 JUNE, 2015 (Wednesday)
ART12:00
Children’s exhibition by the studio “Stupeni” (“Steps”)
Art centre “Commune” (ex-printery)
ART12:00
Photocopies of Andrey Platonov's publications in Voronezh newspapers and magazines
Art centre “Commune” (ex-printery)
ART12:00
prototypes and plots of A.P. Platonov’s works in Russian chronicle photography of 1920-1930s
Art centre “Commune” (ex-printery)
ART15:00
Costume and set sketches, set design models by set designers of the former USS republics from the collection of A.A.Bakhrushin State Central Theatre Museum
Exhibition Hall of Union of Artists
ART16:00
Paintings and graphics from the collection of the State Russian Museum
Kramskoy's Art Museum
MUSIC18:00
Voronezh Academic Symphony Orchestra

Conductor – Vladimir Verbitsky
Philharmonic Hall
THEATRE19:30
Nikolai Gogol
Kote Marjanishvili State Drama Theatre
and Emilia Romagna Teatro Fondazione Co-Production
Georgia-Italy

Director – Levan Tsuladze
Voronezh Academic Drama Theatre A.Koltsov - big stage
4 JUNE, 2015 (Thursday)
ART16:00
Film poster of 1910-1920s from the collection of the State Russian Museum
Kramskoy's Art Museum
ART17:00
Chamber Theatre Gallery
MUSIC18:00
Artistic director & chief conductor - Mikhail Pletnev
Opera and Ballet Theatre
THEATRE18:00
Andrey Platonov
MXAT School, Victor Ryzhakov workshop
Moscow, Russia
Chamber Theatre - small stage
THEATRE18:00
Henrik Ibsen
The Maly Drama Theatre – Theatre of Europe
Saint Petersburg, Russia

Director – Lev Dodin
Voronezh Theatre For Young Spectators
THEATRE19:30
Nikolai Gogol
Kote Marjanishvili State Drama Theatre
and Emilia Romagna Teatro Fondazione Co-Production
Georgia-Italy

Director – Levan Tsuladze
Voronezh Academic Drama Theatre A.Koltsov - big stage
LITERATURE20:00
A famous Russian writer, laureate of Platonov Award in Literature and Art 2015, Andrey Bitov meets with Voronezh public
Chamber Theatre - main stage
THEATRE20:30
Philippe Genty
Compagnie Philippe Genty in artistic association with MCNN
France-Norway

Artistic Director – PHILIPPE GENTY
Choreographic Director – Mary Underwood
Voronezh concert hall - big stage
5 JUNE, 2015 (Friday)
LITERATURE17:00
Soviet square
MUSIC18:00
Voronezh Youth Symphony Orchestra

CConductor – Yuri Androsov
Opera and Ballet Theatre
THEATRE18:00
Henrik Ibsen
The Maly Drama Theatre – Theatre of Europe
Saint Petersburg, Russia

Director – Lev Dodin
Voronezh Theatre For Young Spectators
LITERATURE19:00
Art centre “Commune” (ex-printery)
THEATRE20:30
Philippe Genty
Compagnie Philippe Genty in artistic association with MCNN
France-Norway

Artistic Director – PHILIPPE GENTY
Choreographic Director – Mary Underwood
Voronezh concert hall - big stage
THEATRE21:00
Andrey Platonov
MXAT School, Victor Ryzhakov workshop
Moscow, Russia
Chamber Theatre - small stage
6 JUNE, 2015 (Saturday)
ART12:00
Art objects by CIS artists
Koltsovsky Park
ART16:00
Igor Tishin’s solo exhibition
Gallery H.L.A.M.
LITERATURE16:00
Presentation of the novel "Myslenny Volk/Mind Wolf"
Art centre “Commune” (ex-printery)
LITERATURE17:30
Presentation of the children’s book "Martin Won’t Cry" by Linor Goralik
Art centre “Commune” (ex-printery)
THEATRE18:00
Vladimir Vasiliev workshop
Opera and Ballet Theatre
MUSIC18:30
Armenia

Narek Barseghyan - lead vocals, guitar
Arik Grigoryan - lead vocals, flute, percussions
Arman Kocharyan – vocals, bass guitar
Vardan Paremuzyan – drums
Soviet square
STREET THEATRE19:00
Giroldon Circus

Switzerland
Park “Alye Parusa“
MUSIC19:00
Belarus

Philippe Tschmyr – drums, bass
Pavel Golenkov – drums
Dmitriy Kharitonovich – drums
Alexander Kravtsov – drums

feat. Dmitriy Lukyanchik – vocals, percussion
ARENA shopping centre - open air stage
THEATRE20:00
Andrey Platonov
ARTiSHOCK
Kazakhstan

Director – Anna Zinovyeva
Chamber Theatre - small stage
THEATRE20:00
Gandini Juggling
UK

Director – Sean Gandini
Voronezh concert hall - big stage
7 JUNE, 2015 (Sunday)
THEATRE14:00
Andrey Platonov
ARTiSHOCK

Kazakhstan

Director – Anna Zinovyeva
Chamber Theatre - main stage
MUSIC17:00
Drum Ecstasy и Dmitry Lukyanchik (Belarus)
Mgzavrebi (Georgia)
The Bambir (Armenia)
Yasmine Hamdan (Lebanon) – 1st SHOW IN RUSSIA!
Ester Rada (Israel) – 1st SHOW IN RUSSIA!
Quarry “White Well”
LITERATURE18:00
Presentation of a new book of poems “Certificates and Dances”
Art centre “Commune” (ex-printery)
STREET THEATRE19:00
Giroldon Circus

Switzerland
Park “Alye Parusa“
THEATRE19:00
Andrey Platonov
ARTiSHOCK

Kazakhstan

Director – Anna Zinovyeva
Chamber Theatre - main stage
THEATRE19:00
Gandini Juggling
UK

Director – Sean Gandini
Voronezh concert hall - big stage
THEATRE19:00
Andrey Platonov
Moscow Drama Theatre «Sfera»

Moscow, Russia

Director – Yulia Belyaeva
Voronezh Academic Drama Theatre A.Koltsov - small stage
8 JUNE, 2015 (Monday)
LITERATURE17:00
Dramatic Reading of Andrey Platonov’s Letters
Directing by German Grekov

Featuring actors of Voronezh Chamber Theatre
Art centre “Commune” (ex-printery)
MUSIC19:00
Georgia

Gigi Dedalamazishvili - composer, guitar, vocal
Lasha Dokhnadze - percussion, vocal
Misha Megrelishvili - recitative, shaker
Dato Gogelia - bass guitar, harmonica, vocal
Bezho Amiranashvili - vocal, fanduri, harmonica
Guga Kublashvili - vocal, fanduri, flute
Soviet square
THEATRE19:00
Andrey Platonov
Moscow Drama Theatre «Sfera»
Moscow, Russia

Director – Yulia Belyaeva
Voronezh Academic Drama Theatre A.Koltsov - small stage
STREET THEATRE19:00
Circus Giroldon

Switzerland
Park “Alye Parusa“
THEATRE20:00
Vertigo Dance Company

Israel

Choreographer – Noa Wertheim
Opera and Ballet Theatre
9 JUNE, 2015 (Tuesday)
THEATRE18:00
Andrey Platonov
"Theatre of equals"
Voronezh
Director – Vadim Krivosheev
Voronezh Theatre For Young Spectators
MUSIC18:00
THEATRE19:00
Andrey Platonov
Moscow Drama Theatre «Sfera»
Moscow, Russia

Director – Yulia Belyaeva
Voronezh Academic Drama Theatre A.Koltsov - small stage
THEATRE20:00
Vertigo Dance Company
and Fondazione Campania dei Festival
- Teatro Festival Italia Co-Production
Israel

Choreographer – Noa Wertheim
Opera and Ballet Theatre
10 JUNE, 2015 (Wednesday)
LITERATURE18:00
Presentation of the novel “Collision with a Butterfly”
Art centre “Commune” (ex-printery)
STREET THEATRE19:00
Circus Giroldon

Switzerland
Park “Alye Parusa“
THEATRE19:30
Andrey Platonov
Mikhail Chekhov Riga Russian theatre
Latvia

Staging and Directing - Ruslan Kudashov
Voronezh Academic Drama Theatre A.Koltsov - big stage
THEATRE20:00
Based on texts by Bertolt Brecht
Lensoviet Academic Theatre
Saint Petersburg, Russia

Director – Yuriy Butusov
Voronezh concert hall - big stage
THEATRE21:00
Med a prach
Slovakia

Directors – Andrej Kalinka, Ivan Martinka
Chamber Theatre - small stage
11 JUNE, 2015 (Thursday)
MUSIC18:00
Voronezh Youth Symphony Orchestra

Conductor – Yuri Androsov
Philharmonic Hall
THEATRE18:00
Ali-Shir Nava'i
Theatre «Ilkhom»
Uzbekistan

Director – Vladimir Pankov
Chamber Theatre - main stage
LITERATURE18:30
Multi-format concert performance by Rodion Prilepin and Dmitry Gulbin
Art centre “Commune” (ex-printery)
STREET THEATRE19:00
Circus Giroldon

Switzerland
Park “Alye Parusa“
THEATRE19:30
Fro. A Tale of Love.
Mikhail Chekhov Riga Russian theatre
Latvia

Staging and Directing - Ruslan Kudashov
Voronezh Academic Drama Theatre A.Koltsov - big stage
THEATRE20:00
Based on texts by Bertolt Brecht
Lensoviet Academic Theatre
Saint Petersburg, Russia

Director – Yuriy Butusov
Voronezh concert hall - big stage
THEATRE21:00
Med a prach
Slovakia

Directors – Andrej Kalinka, Ivan Martinka
Chamber Theatre - small stage
12 JUNE, 2015 (Friday)
LITERATURE12:00
“Platonov Beyond Time” program
Andrey Platonov’s monument
STREET THEATRE15:00
STREET THEATRE17:00
Soviet square
THEATRE18:00
Ali-Shir Nava'i
Theatre «Ilkhom»
Uzbekistan

Director – Vladimir Pankov
Chamber Theatre - main stage
STREET THEATRE19:00
Circus Giroldon

Switzerland
Park “Alye Parusa“
THEATRE20:00
Med a prach
Slovakia

Directors – Andrej Kalinka, Ivan Martinka
Chamber Theatre - small stage
THEATRE20:00
Cloud Gate Dance Theatre
Taiwan

Choreographer – LIN HWAI-MIN
Opera and Ballet Theatre
STREET THEATRE21:00
Teatr Biuro Podrozy
Poland
Art centre “Commune” (ex-printery)
13 JUNE, 2015 (Saturday)
LITERATURE12:00
“Voronezh Is Not Complete without Andrey Platonov” program
Andrey Platonov’s monument
MUSIC18:00
Voronezh Academic Symphony Orchestra

Conductors – Vladimir Verbitsky, Igor Verbitsky
Philharmonic Hall
STREET THEATRE19:00
Park “Alye Parusa“
STREET THEATRE19:30
Soviet square
THEATRE20:00
Cloud Gate Dance Theatre
Taiwan

Choreographer – LIN HWAI-MIN
Opera and Ballet Theatre
MUSIC21:30
indie / electronic / indie pop
Park “Alye Parusa“
MUSIC21:30
The Night of Flamenco (Spain)
Castle park in Ramon
STREET THEATRE21:30
Teatr Biuro Podrozy
Poland
Art centre “Commune” (ex-printery)
ART23:59
Festival Night
Created by Mediastudio GaneshLab (Voronezh)
Art centre “Commune” (ex-printery)
14 JUNE, 2015 (Sunday )
LITERATURE12:00
“In the Beautiful and Savage World…” and “Humanity Sings in My Heart…” programs
Andrey Platonov’s monument
MUSIC18:00
Opera stars of the CIS
Festival closing ceremony

Voronezh Youth Symphony Orchestra
Conductor – Yury Androsov
Voronezh concert hall - big stage